Varsity Sports

Basketball is girls followed by boys unless otherwise noted

Schedules subject to change by schools; check with the host school concerning COVID-19 protocols

T.W. Andrews

Monday-Tuesday – no events

Wednesday – Basketball vs. High Point Central, 6

Thursday – no events

Friday – Basketball at Randleman, 6

Saturday – Basketball vs. Eastern Randolph, 6

High Point Central

Monday – no events

Tuesday – Basketball at Southwest Guilford, 6

Wednesday – Basketball at TW Andrews, 6

Thursday – no events

Friday – Swimming at Ragsdale (Jamestown YMCA), 6; basketball at Smith, 6

Saturday – no events

Southwest Guilford

Monday – no events

Tuesday – Basketball vs. High Point Central, 6

Wednesday – Swimming vs. Cornerstone/Bishop (GAC), 4:45

Thursday – no events

Friday – Basketball vs. Ragsdale, 6

Saturday – Swimming vs. Smith, noon

High Point Christian

Monday-Wednesday – no events

Thursday – Swimming at Wesleyan Christian, 5

Friday – Basketball at Caldwell, 5:30

Saturday – no events

Wesleyan Christian

Monday – no events

Tuesday – Basketball at Davidson Day, 5

Wednesday – no events

Thursday – Swimming vs. High Point Christian, 4:30

Friday – Basketball at Asheville Christian, 5

Saturday – Basketball vs. Rabun Gap, 2

Westchester Country Day

Monday-Saturday – no events

Bishop McGuinness

Monday-Tuesday – no events

Wednesday – swimming vs. Cornerstone (GAC), 4:30

Thursday-Thursday – no events

Saturday – Swimming vs. Lincoln Charter (Kernersville YMCA), 1

East Davidson

Monday – no events

Tuesday – Swimming vs. Ledford (Hartley YMCA), 5

Wednesday – Basketball at West Davidson, 6

Thursday – no events

Friday – Swimming vs. West Davidson (Lexington YMCA), 3:30; basketball at South Rowan, 6

Saturday – no events

Glenn

Monday – no events

Tuesday – Basketball at East Forsyth, 5

Wednesday – Basketball vs. Oak Grove, 5

Thursday – Swimming at Rockingham Co., 6

Friday – Basketball vs. Davie Co, 5; swimming in CPC meet (Kernersville YMCA), 7:30

Saturday – no events

Ledford

Monday – no events

Tuesday – Swimming vs. East Davidson (Hartley YMCA), 5; basketball at South Stokes, 6

Wednesday – no events

Thursday – Boys basketball vs. South Stokes, 7:30

Friday – Basketball at West Davidson, 6

Saturday – no events

Oak Grove

Monday-Tuesday – no events

Wednesday – Swimming vs. Salisbury (Salisbury YMCA), TBA; basketball at Glenn, 5

Thursday – no events

Friday – Basketball at North Davidson, 6

Saturday – no events

Ragsdale

Monday – no events

Tuesday – Basketball at Thomasville, 6

Wednesday-Thursday – no events

Friday – Basketball at Southwest Guilford, 6; swimming vs. High Point Central (Ragsdale YMCA), 6

Saturday – no events

Southern Guilford

Monday – no events

Tuesday – Basketball vs. Southwestern Randolph, 6

Wednesday-Thursday – no events

Friday – Basketball at Asheboro, 6

Saturday – no events

Thomasville

Monday – no events

Tuesday – Basketball vs. Ragsdale, 6

Wednesday-Thursday – no events

Friday – Basketball vs. Salisbury, 6

Saturday – no events

Trinity

Monday-Thursday – no events

Friday – Basketball vs. Jordan-Matthews, 6

Saturday – Basketball at Providence Grove, 6

Wheatmore

Monday-Thursday – no events

Friday – Basketball vs. Providence Grove, 6

Saturday – no events

High Point University

Monday-Sunday – no events

PLAYOFFS

Volleyball – Matches this week are scheduled for Tuesday, Thursday and Saturday; matchups will be updated in the prep roundup following each round

Cross-country regionals – 1A Midwest at Salisbury Community Park (Bishop McGuiness); 2A Mideast at WakeMed Soccer Park (Andrews, Trinity, Wheatmore); 2A Midwest at Fisher River Park (East Davidson, Ledford, Oak Grove, Thomasville); 3A Midwest at McAlpine Park (Southern Guilford, Southwest Guilford); 4A Midwest Ivey Redmon Sports Complex (High Point Central, Ragsdale, Glenn)